ArtSpacer

Artspacer to projekt, który narodził się w dniu, w którym przenieśliśmy się z centrum Łodzi do małej miejscowości tuż koło lasu.

Zacząłem spacerować, najpierw z telefonem, aby uwiecznić piękno lasu, nagrywałem dźwięki, śpiew ptaków, szelest liści, odgłosy jadącego w oddali pociągu. Z każdym kolejnym spacerem czułem większy spokój. Telefon przestał być potrzebny. Skupiłem się na tym, co mnie otacza… na słuchaniu lasu, na dotyku drzew, na zapachu liści.

Las zaczął dawać mi to, czego długo szukałem. Wytchnienia, koncentracji, inspiracji. Zacząłem zauważać rzeczy, których wcześniej nie widziałem, zapragnąłem wrócić do tego, czego już tak dawno nie robiłem… czyli rysunku, malarstwa, twórczości. 

Spacer w połączeniu z chwilami poświęconymi na rysunek stał się moim treningiem uważności. Poczułem to, co kiedyś, gdy na plenerach skupiony malowałem, rysowałem to, co widzę, czuję, interpretuję. W wirze codzienności, otumaniony elektronicznymi gadżetami, pracą w programach graficznych, na komputerze, pomimo tego, że wybrałem coworking jako sposób pracy, zapomniałem, jak to jest ubrudzić się ołówkiem, pastelami, czuć w rękach kawałek papieru. Wszystko to czułem, ucząc się w Liceum Plastycznym oraz Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Edukacji Wizualnej. 

Teraz już wiem. Czuję to na nowo. Nie chodzi o to, aby tworzyć dzieła sztuki. Chodzi o to, aby znaleźć czas dla siebie, skupić się na tym, co blisko i tym, co dalej. To niesamowite ile można dostrzec w przeciągu kilku chwil, ile można przenieść na papier, filtrując to przez swoje uczucia, jak można być dumnym z tego, co się zrobiło. To oczyszczające, inspirujące przeżycie.

Co daje Artspacer?

  • Trening uważności, skupienia, kreatywności. Rysunek ma działanie wyciszające, kojące działa jako technika relaksacyjna. Rysowanie wspomaga pracę mózgu i rozwija zdolności motoryczne.
  • To również obcowanie z naturą w najczystszej postaci, wdychanie fitoncydów, olejków eterycznych, ruch na świeżym powietrzu.
  • Regeneracja po stresie oraz normalizacja parametrów życiowych związanych z pobudzeniem współczulnego układu nerwowego jak ciśnienie krwi, tętno, poziom glikemii czy procesy odpornościowe.

Od lat działają na świecie organizacje popularyzujące kąpiele leśne czyli Shinrin-yoku – prozdrowotna praktyka kontaktu z naturą (głównie środowiskiem leśnym), która powstała w Japonii. Dobroczynne aspekty Arteterapii czyli terapii przez sztukę znane są w przypadku nie tylko chorej duszy – nieocenione bywają również w leczeniu chorób fizycznych. Zarówno z kąpieli leśnych jak również z arteterapii mogą korzystać dzieci, osoby dorosłe i seniorzy.

Zapytaj o cenę spaceru dla osób indywidualnych oraz grup.

Maciej Mazerant – współtwórca Work Place 59, redaktor prowadzący magazyn PURPOSE – kreatywność i praca, właściciel firmy Pcontent.pl – dobry content. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych. W wolnych chwilach pływak open water oraz winter swimming.